Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Rzeka Myśla

Przyroda

Informacje

  • Adres: Dargomyśl

Rzeka Myśla płynie w zachodniej Polsce, przez dwa województwa: zachodniopomorskie i lubuskie. Wypływa z Jeziora Myśliborskiego w Myśliborzu. Przepływa przez Pojezierze Myśliborskie, Równinę Gorzowską i uchodzi do Odry w jej 629,4 km, koło miejscowości Chlewice. Całkowita długość Myśli to 95,6 km.

Myśla jest rzeką dla kajakarzy, więc często organizowane są na niej spływy kajakowe. Stopień trudności tras jest określany jako umiarkowany. Początkujący dadzą radę, jednak czasem trzeba pokonywać różnego rodzaju przeszkody, m.in. stałe zapory na rzece (i przenosić kajak brzegiem). 

Rzeka w dużej części zachowała swój pierwotny bieg. Dzięki temu podczas spływu można podziwiać liczne zakola, rozlewiska i stawy przyrzeczne, które powstały dzięki często meandrującemu korycie.

Myśla przepływa przez ważne przyrodniczo tereny: Pojezierze Myśliborsko-Barlineckie (w górnym biegu), gdzie jest dużo jezior, obszar chronionego krajobrazu Wysoczyzny Gorzowskiej (środkowy bieg) oraz w dolnym biegu rzeki Park Krajobrazowy Ujścia Warty. Tak więc płyniemy kajakiem przez lasy, łąki i torfowiska. Dzięki występowaniu tak różnorodnych środowisk, nietrudno o spotkanie nad Myślą zimorodków, bociana czarnego, żurawi, kani czarnej i rudej, sowy pójdźki, puszczyków, płomykówek czy perkozów rdzawoszyich i wiele innych. Zobaczyć można również zwierzęta typowo rzeczne, jak wydry, traszki grzebieniaste, żółwie błotne, czy bobry oraz większość gatunków ryb, spotykanych w wodach rzecznych.

Myśla zwana jest rzeką Templariuszy. W XIII w. wielu tamtejszych władców nadawało Templariuszom ziemie, ulokowane wzdłuż Myśli. Po drodze można podziwiać średniowieczne zabytki i siedziby zakonów templariuszy, augustianów i cystersów. Warto zwiedzić, będący na szlaku kajakowym, zabytkowy kościół późnoromański z XII w., wybudowany w miejscowości Chwarszczany przez Templariuszy.

Panorama

Aplikacja Dębno naturalnie

Ciekawe miejsca, trasy, aktualne wydarzenia. Mapa z dokładnymi przebiegami wycieczek. Z nami nie zgubisz się na szlaku!

Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego