Rajd rowerowy „Szlakiem Templariuszy”
14 września br. entuzjaści aktywnego wypoczynku oraz pasjonaci historii wzięli udział w rajdzie rowerowym pt. Szlakiem Templariuszy". Organizatorem wydarzenia była dębnowską biblioteka w tym filia nr 2 – centrum polsko-niemieckie. Rajd został zorganizowany w ramach 32. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2024, które w tym roku odbywa się pod hasłem: Szlaki. Sieci. Połączenia. To bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Polska w 2017 r. Dębnowska biblioteka rokrocznie włącza się aktywnie w tą inicjatywę.
Ten niecodzienny rajd był nie tylko aktywnością fizyczną, ale przede wszystkim fascynującą podróż w czasie, która pozwoliła uczestnikom poznać bogate dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Przewodnikiem rajdu był Krzysztof Grzywna z Dębna.
Rajd Rowerowy "Szlakiem Templariuszy" był unikalną okazją, aby przenieść się w przeszłość i odkryć ślady jednego z najbardziej tajemniczych zakonów rycerskich - templariuszy. Trasa rajdu prowadziła przez regiony bogate w zabytki i opowieści, które tworzą barwny obraz naszego dziedzictwa. Obejmowała następujące miejscowości: Dębno – kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Oborzany - kościół Św. Krzyża, Dargomyśl - kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, i Chwarszczany – kaplica Templariuszy, kościół św. Stanisława w Chwarszczanach. Trasa liczyła 14 km. Końcowym etapem wydarzenia był grill przygotowany przez Max Kajak w Dargomyślu.
Podczas rajdu uczestnicy mieli okazję poznać nie tylko historię templariuszy, ale także szerzej zrozumieć kontekst kulturowy i historyczny średniowiecza w Polsce.
Rajd "Szlakiem Templariuszy" to również świetna lekcja historii na żywo. Dzięki przewodnikowi uczestnicy, mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat średniowiecznych zwyczajów, architektury, strategii wojskowych i życia codziennego templariuszy. Wydarzenie było także doskonałą okazją do integracji i budowania więzi wśród uczestników. Wspólna podróż, dzielenie się wrażeniami i odkrywanie nowych miejsc sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i wzmacnianiu poczucia wspólnoty. To wydarzenie przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także entuzjastów aktywnego wypoczynku, co sprawia, że jest doskonałą platformą do wymiany doświadczeń i pasji oraz odkrywania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy następnym razem.
Karolina Sielicka